Jászalsószentgyörgy nem hivatalos közösségi portálja - Friss, érdekes és független! Kiderült, mit terveznek több száz polgármesteri hivatallal
Írta: Markosz
Dátum: 2011.11.15 14:42:37

Forrás: http://www.jaszalsoszentgyorgy.com
Teljes hír
Az október elején elfogadott tervezet szerint továbbra is minden településnek lesz választott képviselõ-testülete és polgármestere, a kétezer lakos alatti településeken azonban nem mûködhet majd önálló önkormányzati hivatal.
A cikk a hirdetés után folytatódik

— Kétkedve fogadjuk a tervezetet, mert nem látjuk még pontosan annak gyakorlati megvalósíthatóságát — válaszolt megkeresésünkre Kamarás Zsolt, Tiszaroff polgármestere. — Ha két hivatal egyesül, az bizonyos mértékû létszámleépítéssel jár, a munka adminisztrációs részét azonban a továbbiakban is el kell látni. A hivatalunk már így is a lehetõ legminimálisabb létszámmal, hét fõvel mûködik. Megvalósíthatatlannak tartanám, ha mindenért utazni kellene. Gondoljon csak bele: például gyógyszersegély esetén, amikor a szülõ az orvostól jövet nem tudja kiváltani a gyermeke gyógyszerét, utazzon másik településre a segélyért? De ezen kívül említhetném az egyszeri segélyezés esetét vagy a jelenlegi közmunkaprogramban résztvevõk heti rendszerességû kifizetését. Elképzelhetetlen lenne a közmunkásokat arra kötelezni, hogy hetente utazzanak a fizetésükért, mivel bankszámlával nem kell rendelkezniük — hangsúlyozta.

A 1117 fõs Tiszasason is fenntartásokkal fogadták a tervezetet.
— Megdöbbentett, hogy kétezres lélekszámnál húzták meg a határt — mondta Gyói Gábor, a település polgármestere. — A törvénytervezet indoka a költségmegtakarítás, viszont nem világos, hogyan valósulna meg ez a gyakorlatban. Mi lesz a különbség a költségek tekintetében, hogy egy kolleganõ két feladatot vagy két települést visz? — kérdezte. — Tisztában vagyunk az ország helyzetével és azzal, hogy további megszorításokra van szükség. Ezt azonban nem azokon a területeken kellene megtenni, ahol minden fillért az élére állítanak — hangsúlyozta.

A tervezet ellen dr. Hajdu Lajos, az 1200 lakosú Berekfürdõ polgármestere és a képviselõ-testület is tiltakozik.
— A tervezet megnehezíti a kisközségek életét, alapvetõen sértve közigazgatási és oktatási lehetõségeit — kezdte dr. Hajdu Lajos, aki szerint az a legnagyobb gond, hogy csak a lakosságszámhoz kapcsolnák a döntést akkor, amikor Berekfürdõ is országosan az elsõ 30 közt van a legnagyobb idegenforgalmat lebonyolító települések között.
— A közigazgatásban olyan visszalépés történik akár a nyaralótulajdonosok, akár a vendégek részére, ami nem értelmezhetõ a számunkra, mert egyetlenegy szám alapján döntenének. Meggyõzõdésem, hogy ez elõbb-utóbb a kistelepülések elsorvadásához fog vezetni — mondta.

— Kulturált, a mai kor követelményeinek megfelelõen kialakított és felszerelt hivatalban, több éves szakmai gyakorlattal és helyismerettel rendelkezõ munkatársakkal intézzük a falu ügyes-bajos dolgait — közölte Alapi József, Szászberek polgármestere. — Számtalanszor nyújtunk olyan segítséget, amelyet nem a jogszabályi kötelezettség ír elõ számunkra, sokkal inkább az emberség. Gondolok itt arra, hogy például azonnali segítséget tudunk nyújtani abban a formában, ahogy arra szükség van: vagy élelmiszert vásárolunk, vagy tüzelõt, vagy útiköltségre adunk pénzt, hogy be tudjon utazni az arra rászorult például orvoshoz, vagy munkát keresni. Azt gondolom, hogy a kis hivatalok megszüntetése ezt az emberközelséget tolja félre a szakmaiságra hivatkozással. Ezen túl persze számos „kis” ügy intézése is nehézkesebbé válik, hiszen például: ki söpri le hajnalban a havat az óvoda elõl, vagy a buszmegállóból, ha már annak a két karbantartónak sem lesz munkahelye?

Korábban sem idegenkedtek a társulástól
Megyénkben a legtöbb 2000 fõ alatti település jelenleg is tagja egy-egy feladatra (például iskola fenntartására) létrehozott társulásnak, körjegyzõségnek. Hunyadfalva például korábban Kõtelekkel társult, 2012. január 1-jétõl pedig Nagykörûvel és Csataszöggel fog.
— Hetente egyszer tartunk fogadónapot a hivatalban, amikor a falusiak ügyes-bajos dolgaikat elintézhetik itt helyben is. Ha nem lenne kötelezõ is társulnánk, hiszen költséghatékony megoldásnak tartjuk — tájékoztatott Vékonyné Házi Eszter, Hunyadfalva polgármestere.

Települések lélekszáma megyénkben (2010)
Lélekszám Települések száma
500 fõ alatt 5
500-1000 fõ között 8
1000-1500 fõ között 10
1500-2000 fõ között 15
Forrás: Új Néplap-gyûjtés


A 2000 fõ alatti lakónépességû települések megyénkben (2011. január 1.)
1. Rákócziújfalu
2. Jászfelsõszentgyörgy
3. Tiszaszõlõs
4. Tiszabõ
5. Nagykörû
6. Tiszajenõ
7. Tiszatenyõ
8. Jászboldogháza
9. Jásztelek
10. Pusztamonostor
11. Kõtelek
12. Csépa
13. Tiszaroff
14. Tiszavárkony
15. Tiszasüly
16. Tiszakürt
17. Tiszaörs
18. Nagyiván
19. Örményes
20. Szelevény
21. Tiszaderzs
22. Tiszasas
23. Szászberek
24. Berekfürdõ
25. Tiszagyenda
26. Tiszaigar
27. Nagyrév
28. Tomajmonostora
29. Vezseny
30. Mesterszállás
31. Kétpó
32. Jászágó
33. Kuncsorba
34. Tiszainoka
35. Jászivány
36. Mezõhék
37. Csataszög
38. Hunyadfalva
Forrás: KSH
http://www.jaszalsoszentgyorgy.com